PCS®

Preventive Contact System

Zarezerwuj termin

Poważne wypadki przy pilarkach formatowych odchodzą do przeszłości – wydajna obróbka drewna staje się bezpieczna dzięki PCS®.

PCS® – Preventive Contact System
Każdy stolarz i pracownik zakładu obróbki drewna ma dziesięć ważnych powodów, aby nie godzić się na kompromisy w kwestii bezpieczeństwa pracy. PCS® zapobiega wypadkom i chroni przed odniesieniem ran dłoni!
• PCS®: Wypadki odchodzą do przeszłości Błyskawiczna reakcja w zapobieganiu wypadkom
• PCS®: Eliminuje zagrożenia w momencie jego wykrycia Stały nadzór otoczenia i wczesne wykrywanie zbliżających się obiektów
• PCS®: Bezpieczeństwo nie powinno być drogie Bezkonkurencyjny: nieinwazyjny system od razu gotowy do ponownego użycia  
Pechowy moment wpłynął na całe życie
Sascha Wein, mistrz stolarski i prezes stolarni Schreinerinnung München
„Wystarczyła chwila, by doszło do nieszczęścia”. Sascha Wein podczas pracy przy pilarce tarczowej zawsze zachowywał należytą ostrożność. Tak było również październikowego popołudnia około 20 lat temu, kiedy chciał rozkroić doklejkę do dzieła mistrzowskiego, nad którym pracował. Urządzenia zabezpieczające pilarki nie były idealne, były jednak prawidłowo ustawione, a otoczenie pracy zostało uprzątnięte i odpowiednio przygotowane. Feralne ugięcie nogi w kostce sprawiło jednak, że mimo podjętych środków ostrożności Sascha stracił owego dnia cztery palce
u lewej ręki. 

Jego przypadek nie jest odosobniony. Cieśla i stolarz to zawody, z którymi wiąże się ponadprzeciętnie wysokie ryzyko wypadku. Każdego roku tysiące stolarzy na świecie odnosi rany cięte; wielu z nich traci jeden lub kilka palców. Praca przy pilarce tarczowej jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną
obrażeń dłoni w stolarniach.

Sascha Wein sześć tygodni później ukończył swoje dzieło mistrzowskie, a wypadek zmotywował go do aktywnego zaangażowania w kwestie BHP i zapobiegania ryzyku przy pracy. Po wypadku Saschy ówczesne Holz BG (obecnie Berufsgenossenschaft Holz und Metall, stowarzyszenie zawodowe obróbki metali i drewna) opracowało stanowiący zabezpieczenie system przedniego i tylnego elementu pomocniczego do pilarek tarczowych, który od momentu wprowadzenia zapobiegł niezliczonym wypadkom.

Sascha Wein, obecnie mistrz stolarski i prezes stolarni Schreinerinnung München, uznał jednak, że to wciąż za mało. „Czas wprowadzić przełomowe ulepszenia. Zacznijcie pracować nad innowacjami!”, zwrócił się w imieniu wszystkich pracowników branży stolarskiej do
przedsiębiorstw budowy maszyn.

Wszystkie nowoczesne pilarki i pilarki formatowe zgodnie z obowiązującymi przepisami DGUV (niemieckiego organu zajmującego się ustawowymi ubezpieczeniami wypadkowymi) muszą być wyposażone w standardowe urządzenia zabezpieczające, takie jak klin rozszczepiający i osłona górna tarczy piły. Od kilku lat dostępne jest ponadto rozwiązanie techniczne, które poprzez błyskawicznie działającą blokadę tarczy pilarki skutecznie zapobiega obrażeniom ciętym, jednak powoduje przy tym uszkodzenie tarczy i agregatu piły. Powstające przez to koszty naprawy to cena, którą trzeba zapłacić za ochronę przed utratą palców. Od dzisiaj zmienia się to jednak dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu:

Austrackie przedsiębiorstwo Felder-Gruppe, lider innowacji i technologii w branży obrabiarek do drewna, na targach LIGNA w Hanowerze prezentuje nowość: 

Co to jest dokładnie PCS®?

Preventive Contact System
Rewolucyjna, światowa innowacja w systemach bezpieczeństwa do pilarek formatowych

Błyskawiczna reakcja w zapobieganiu wypadkom. 

Przy rozpoznaniu niebezpieczeństwa wypadku PCS® błyskawicznie wyzwala opuszczenie tarczy pilarki poniżej stołu pilarki. Mechanika bazująca na zasadzie odpychania elektromagnetycznego umożliwia dotychczas nieosiągalne, wyjątkowo krótkie czasy reakcji wynoszące zaledwie kilka milisekund.

Stały nadzór otoczenia i wczesne wykrywanie zbliżających się obiektów. 

Gdy system PCS® wykryje nieoczekiwane, szybkie zbliżanie się obiektu do obszaru tarczy piły, natychmiast wyzwala opuszczenie tarczy. Pole działania zabezpieczenia otacza tarczę pilarki i zapewnia ochronę z każdej strony.

Nieinwazyjny system od razu gotowy do ponownego użycia. 

Zadziałanie systemu PCS® nie uszkadza tarczy ani pilarki i nie generuje kosztów. Wystarczy nacisnąć przycisk, by pilarka formatowa była ponownie gotowa do pracy. PCS® nie posiada komponentów zużywających się; nie są konieczne żadne prace nastawcze ani konserwacyjne przy systemie.

Objęty zgłoszeniem patentowym innowacyjny system zabezpieczeń PCS® jest na życzenie dostępny z pilarką formatową Format-4 kappa 550 i uzupełnia zastosowane standardowe urządzenia zabezpieczające.