PCS®

Preventive Contact System

Domluvení termínu

Těžké úrazy při práci s formátovací pilou jsou minulostí – Bezpečné obrábění dřeva s PCS®.


PCS® – Preventive Contact System
Každý uživatel dřevoobráběcího stroje, a tím také každý dřevoobráběcí podnik, mají deset dobrých důvodů k tomu, aby přistupovali k bezpečnosti práce bez kompromisů – PCS® jednou provždy zabrání úrazům a zaručí hbitost prstů a vysokou kvalitu výroby
• PCS®: Úrazy jsou minulostí Předcházení úrazům rychlostí světla
• PCS®: Rozpozná a zažehná nebezpečí Vnímání nebezpečí v okolním prostředí s včasným rozpoznáním přiblížení objektů
• PCS®: Bezpečnost nesmí být drahá Bezkonkurenční: absolutně bez možnosti poškození, okamžitě opět připraven k akci  
Říznutí, které změní život
Sascha Wein, truhlářský mistr a jednatel profesního sdružení v Mnichově
„Stačí jeden špatný pohyb a neštěstí je hotovo“. Sascha Wein byl při práci s kotoučovou pilou vždycky opatrný uvážlivý. Nejinak tomu bylo i toho odpoledne před skoro 20 lety, když chtěl odříznout nákližek pro svůj mistrovský kousek. Ochranná zařízení nebyla z nejdokonalejších, ale byla správně nastavená, pracovní prostor byl uklizený a všechno bylo řádně připravené. Jenomže si při došlápnutí zvrtl kotník a přes všechnu opatrnost přišel o čtyři prsty na levé ruce. 

Sascha není ani zdaleka ojedinělý případ. Truhláři a stolaři jsou profese, ve kterých je riziko úrazu nadprůměrně vysoké. Při obrábění dřeva utrpí každým rokem desítky tisíc pracovníků na celém světě řezné rány, mnozí z nich přitom přijdou o jeden nebo i několik prstů. Práce s kotoučovou pilou je v truhlárně s velkým odstupem nejčastější příčinou zranění rukou.

Sascha Wein dokončil svůj mistrovský kus o šest týdnů později a úraz, který se mu přihodil, ho přiměl k tomu, aby se aktivně angažoval v oblasti prevence úrazů a bezpečnosti práce. Krátce po jeho úrazu vyvinulo profesní sdružení pro obrábění dřeva Holz BG (dnes je to profesní sdružení pro obrábění dřeva a kovů přední a zadní kryt pilového kotouče (v Německu se mu také říká „Fritz und Franz“); toto bezpečnostní zařízení už mezitím zabránilo nespočtu pracovních úrazů.

Sascha Wein, který je dnes jednatelem mnichovského profesního sdružení, s tím ale ještě pořád není úplně spokojený. „Už je opravdu načase přijít s nějakým pořádným zlepšením. Zkuste něco vymyslet!“  tak zní výzva, kterou adresuje strojírenským podnikům jménem všech pracovníků v dřevoobrábění.

Všechny moderní kotoučové a formátovací pily dnes musí být podle platných bezpečnostních předpisů německého oborového sdružení vybaveny standardními ochrannými zařízeními, k nimž například patřtí rozvírací klín a horní kryt pilového kotouče. Už několik let kromě toho existuje technické řešení, které dokáže bleskově zablokovat pilový kotouč a tím do značné míry zabrání řezným zraněním; zároveň se ale zničí pilový kotouč a pilová jednotka. Následné náklady na opravu jsou cenou, kterou musíme zaplatit za záchranu jednoho nebo několika prstů. Aspoň doposud tomu tak bylo, ale jde o i mnohem lépe:

Rakouská skupina Felder, průkopník v oblasti inovací a představitel technologické špičky mezi výrobci dřevoobráběcích strojů, představí na veletrhu Ligna v Hannoveru:

Co je PCS®?

Preventive Contact System
Revoluční světová novinka mezi bezpečnostním zařízením pro formátovací pily

Předcházení úrazům rychlostí světla 

Jakmile zařízení PCS® rozpozná nebezpečí úrazu, aktivuje rychlostí světla spuštění pilového kotouče pod úroveň stolu kotoučové pily. Funkční mechanismus založený na principu elektromagnetického odrazu umožňuje dosažení nebývalého, extrémně krátkého reakčního času v řádu několika milisekund.

Vnímání nebezpečí v okolí s včasným rozpoznáním přiblížení objektů. 

Při rozpoznání neočekávaného, rychlého přiblížení objektu vyvolá PCS® bezpečnostní spuštění pilového kotouče. Bezpečnostní vybavení obklopuje celý pilový kotouč a chrání před přístupem ze všech směrů.

Absolutně bez možnosti poškození, okamžitě opět připraven k akci. 

Bezpečnostní spuštění PCS® zabrání poškození a předchází vzniku dodatečných nákladů. Po stisknutí tlačítka je formátovací pila opět připravena k provozu. PCS® neobsahuje žádné opotřebitelné komponenty, a proto se úplně obejde přes seřizování a údržby.

Bezpečnostní inovace PCS®, k níž byla podána patentová přihláška, se dodává na vyžádání jako první výbava s formátovací pilou Format-4 kappa 550 a doplňuje stávající standardní ochranná zařízení.